اسناد دیداری/دیدمانی

اسناد دیداری شامل نقش و نگارها و نمادهای تصویری است که در قالب سنگ‌نگاری‌ها، نقاشی‌ها، نقش‌ها و نشانه‌های روی اشیاء گوناگون از قبیل سکه‌، سنگ‌قبر، زیورآلات، ابزار و‌ وسایل کار و زندگی و آثار معماری از گذشته بر جای مانده است. اسناد دیدمانی آن دسته از شواهد تصویری است که به واسطه‌ دستگاه دوربین عکاسی و فیلمبرداری ثبت شده و بر جای مانده است. این شواهد در کنار شواهد و اسناد دیگر، در پژوهش و نگارش تاریخ مردم به کار مردم‌نامه‌نویس می‌آیند. وبگاه مردم‌نامه می‌کوشد به تدریج و در حد توان و امکان به معرفی سایت‌ها، کتاب‌ها و مجموعه‌های دربرگیرنده اسناد دیداری/دیدمانی تاریخ مردم بپردازد. بر روی تصاویر لینک شده کلیک کنید تا به سایت‌های مرجع هدایت شوید.​​​​​​​ 

اسناد شنیداری

اسناد شنیداری تاریخ مردم در برگیرنده‌ صداهایی از تاریخ معاصر ایران است که ضبط شده و بر جای مانده و در پژوهش و نگارش تاریخ مردم به کار مردم‌نامه‌نویس می‌آیند. این اسناد شامل سخنرانی‌ها، گفتگوها و مصاحبه‌ها، آوازها و ترانه‌ها و تصنیف‌ها، اجرا‌ها و سرود‌ها، نقالی‌ها و خاطرات شفاهی افراد گوناگون، بویژه صداها و سخنان بر جای مانده از توده‌ مردم عادی و گمنام است. به عبارتی دیگر، هر آنچه که تحت عنوان «صدای مردم» در مطالعات تاریخی قرار گیرد، در زمره‌ اسناد شنیداری است و وبگاه مردم‌نامه می‌کوشد به تدریج و در حد توان و امکان این منابع و مجموعه‌های شنیداری را معرفی کند. بر روی تصاویر کلیک کنید تا به سایت‌های مرجع هدایت شوید.

آرشیو‌ها

وبگاه مردم‌نامه می‌کوشد به تدریج و در حد توان و امکان آرشیو‌ها و مجموعه‌های تاریخی مرتبط با تاریخ مردم را معرفی کند. بر روی تصاویر کلیک کنید تا به سایت‌های مرجع هدایت شوید.