آماج​​​​​​​

مردم‌نامه مجله‌ای است درباره مردم و برای مردم و فراخوانی ا‌ست به یک نهضت علمی در حوزه‌ تاریخ‌نگاری و علوم‌انسانی. ​​​​​مردم‌نامه دو آماج را دنبال می‌کند. یکی نوشتن درباره مردم و دیگری نوشتن برای مردم. نخستین را «مردم‌نامه» و دومین را «مردمی‌نامه» می‌گوییم. مردم‌نامه همان تاریخ مردم (People's History) است و مردمی‌نامه یعنی تاریخ‌نویسی به زبان مردم و برای مردم، نه تنها برای نخبگان و متخصصان. مردمی‌نامه نزدیک - و تقریباً برابر - است به آن گونه‌ای از تاریخ‌نویسی که در انگلیسی به آن Public History می‌گویند. از جمله کارهایی که مردم‌نامه به جد دنبال می‌کند نقد تاریخنگاری قدیم و معاصر ایران است زیرا که نگاه ما به وضعیت تاریخ‌نویسی ایران نگاهی آسیب‌شناختی است. مردم‌نامه همگان را به کوشش در راه نقد تاریخ‌نگاری ایرانی - بویژه تاریخ‌نگاری معاصر - فرا می‌خواند و از مقاله‌ها و نوشته‌های انتقادی شما برای چاپ در مجله، انتشار در بخش یادداشت‌های سایت و درج در کانال تلگرام مردم‌نامه استقبال می‌کند. از دیگر آماج‌های مردم‌نامه این است که تریبونی برای متخصصان و کارشناسان رشته تاریخ برای سخن گفتن با مردم پدید آورد. مردم‌نامه می‌کوشد پلی باشد میان دانشگاه و مردم/جامعه و نیز پلی برای ارتباط متخصصان ایرانی با متخصصان سراسر جهان برای رشد و تحول دانش و اندیشه تاریخی در ایران و در حوزه‌ زبان فارسی. 

هیأت تحریریه​​​​​​​

صاحب امتیاز، سردبیر و مدیر مسئول 
داریوش رحمانیان، دانشگاه تهران

معاون سردبیر : مجید شمس‌الدین

دبیر تحریریه : نینا مازیار

طراح و مدیر هنری :
محمدعلی خفاجی
​​​​​​​
گروه پژوهشی مردم‌نامه​​​​​​​ : لیلا طباطبایی یزدی‌، سارا فیلی، نینا مازیار، انوشه مدرسی، مهدی میرزایی، پویا نکویی

ویراستار :  آزاده حسنین 

​​​گفت و گو : محسن آزموده / گزارش : حسین منوچهری

دبیر سایت : انوشه مدرسی
​​​​​​​

مدیر روابط عمومی
 : حسین منوچهری

​​سید هاشم آقاجری، دانشگاه تربیت مدرس/ تورج اتابکی، پژوهشکده بین‌المللی تاریخ اجتماعی هلند/ تورج دریایی، دانشگاه کالیفرنیا/ آرزو رسولی (طالقانی)، دانشگاه شهید بهشتی/ محسن روستایی، آرشیو ملی ایران/ کریم سلیمانی، دانشگاه شهید بهشتی/ مقصود‌علی صادقی، دانشگاه تربیت مدرس/ نصرالله صالحی، دانشگاه فرهنگیان/ محمد‌جواد عبدالهی، آرشیو ملی ایران/ محمد غفوری، پژوهشگر آزاد/ سیمین فصیحی، دانشگاه الزهرا / عباس قدیمی قیداری، دانشگاه تبریز/ محمد مالجو، پژوهشگر اقتصاد سیاسی/ سید حسین مجتهدی، گروه روان‌شناسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی/ جواد مرشدلو، دانشگاه تربیت مدرس/ حسین مفتخری، دانشگاه خوارزمی/ علیرضا ملائی توانی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی/ الهام ملک‌زاده، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی/ ابراهیم موسی پور بشلی، بنیاد دایره‌المعارف اسلامی/ افسانه نجم‌آبادی، دانشگاه هاروارد/ حسینعلی نوذری، دانشگاه آزاد اسلامی/ سهراب یزدانی، دانشگاه خوارزمی 

شیوه‌نامه کامل

فرستادن

پیام شما با موفقیت ارسال شد.

فرستادن مقاله و دیگر نوشته‌ها

​- مردم‌نامه به هیچ گروه، سازمان و نهادی وابستگی ندارد.

- مقاله‌هایی که برای چاپ در مردم‌نامه فرستاده می‌شوند بایستی نوآورانه و روشمند و صرفاً در حوزه مردم‌نامه/مردمی‌نامه‌نویسی (تاریخِ مردم و تاریخ برای مردم) باشند.

- ویرایش محتوایی جز در موارد ویژه، آن هم با آگاهی و اجازه نویسنده/نویسندگان، در دستور کار مجلّه نیست.

- مقاله‌هایی که برای چاپ به مردم‌نامه پیشنهاد می‌شوند حداکثر ظرف ۶ ماه بررسی می‌شوند و پذیرش یا ردّ مقاله به آگاهی نویسنده/ نویسندگان خواهد رسید.​​​​​​​

​​​​​​- شمار واژگان مقاله‌ها حداکثر ۶ هزار واژه باشد (برای یادداشت‌های وبلاگ حداکثر ۲ هزار واژه).  تکثیر و چاپ مقاله‌ها و طرح‌های مردم‌نامه بدون آگاهی و اجازه مجلّه مجاز نیست.

شیوه‌نامه نگارش

*عکس‌های مقاله به صورت فایل زیپ فرستاده شوند. هم‌چنین می‌توانید عکس‌ها را با ذکر عنوان مقاله جداگانه ایمیل کنید. 

شماره‌های پیشین

بیشتر بخوانید

برای خرید نسخه‌های الکترونیک مردم‌نامه
از پنل طاقچه​​​​​​​ اینجا را کلیک کنید. 

نسخه الکترونیک

خرید نسخه‌ چاپی

خرید نسخه الکترونیک